Projekty a stavebnice

EL84 Singl Ended Triode

little big amp

EL84

Tento zesilovač jsem dlouho sliboval. Hledal jsem koncepci relativně levného, jednoduchého triodového zesilovače, který by byl výjimečný. Mnozí z nás mají doma nějaké ty širokopásmové reproduktory, jako např. Fostex, Lowther, AER apod. a nebo o jejich pořízení vážně uvažují. Problémy ostatních vidím ve velmi omezeném kmitočkovém rozsahu hlavně vysokých frkvencí a špatné přechodové odezvě. Malý velký EL84 SET je přesně a na míru (ač tento termín nemám rád) postaven k těmto a podobně více tlumeným reproduktorům. Proč malý velký? Ač je jeho výkon zdánlivě malý, jen 2x2,5W, produkuje tento malý prcek velký zvuk. Je to hodně velký zvuk. Postavil jsem celou řadu zesilovačů, ale tento je skutečně výjimečný. Hned při prvním puštění je patrná odlišnost od ostatních. Kdybych měl charakterizovat jeho znění, řekl bych, že nezní jako běžný elektronkový zesilovač. Hledám správný výraz. Hudba zkrze něj je bohatá, plná detailů a dynamiky, zní nádherně krevnatě a je jedno, jestli poslouchám jazz, pop, rock, metal, či vážnou hudbu. Jako by sám zesilovač ani žádný zvukový charakter nemněl. Je to pouze nahrávka a reprodktory, které mají svůj zvuk.

Srdcem tohoto malého zesilovače je výstupní transformátor vlastní kostrukce. Skládá se z devíti navzájem teflonem proložených vrstev velmi utaženého drátu. Díky tomu transformátor hraje až do 150 kHz a muzika obsahuje spoustu vysokých jemných harmonických frekvencí. Výšky mají veliké rozlišení a basy jsou dobře zakonturované.

vstupní RCA vedou přímo bez dalších vodičů do pozlaceného plošného spoje a na potenciometr ALPS. Následuje ECC88 a ss vazba (bez vazebního kondenzátoru) přímo na mřížku EL84, která je zapojená v triodě na již zmíněný výstupní transformátor. Žhavení elektronek je stabilizované a napájení elektronek má elektronickou tlumivku.

Přístroj má obrovský úspěch a dělá radost mnoha lidem. Nabízím ho jako smontovanou stavebnici za 16tis. Kč, ale brzy bude k dispozici kompletní design.Zpět nahoru