Projekty a stavebnice

PC hudební centrum

High End digitální potrava pro audio

 

PC muzikKdyž jsem začal toto zařízení stavět, vůbec jsem netušil, jaký bude mít potenciál. Přehrával jsem soubory z notebooku a chtěl jsem jen stylový tichý jednoúčelový přístroj, který nebude horší, než co jsem doposud měl. Po jeho dokončení mi ale doslova vyrazil dech. Nebyl to malý posun k lepšímu, byl to obrovský skok. Nepoznával jsem původní nahrávky, vše bylo zcela nové, hlasy interpretů, barvy nástrojů, celková čistota, hudba dostala nový rozměr. Najednou jakoby měli hudebníci více času na hraní a já zase na jejich poslech. Dá se to těžko popsat, v každém případě zmizelo z muziky spousta ruchů, které tam nepatří a vše je jasně zřetelné.

A z čeho se PC skládá?

EL84MiniITX PC deska vhodná rozmístěním a výkonem. Dobrý procesor, volil jsem silný, abych ho mohl následně "ztlumit" a on pracoval rychle, ale nevytvářelproudové špičky a rušení. K němu vhodné paměti. Zdroj ne spínací. Použil jsem toroidní trafo, diody, kondenzátory, stabilizátory. Ve špičkách mohou mít různé periférie velké odběry, proto je třeba zdroj naddimenzovat. HDD zvlášťpro system ošetřené oscilátorem a zvlášť pro data - hudbu. SATA kabely. dobré takřka neexistují, je třeba si je vyrobit sami. Vzal jsem ten nejlepší PC HDD TCXOkomerční, zkrátil ho na potřebných 8cm a výsledek nebyl dobrý. I když jsem ho použil pouze na propojení HDD s muzikou (OS byl propojený dobrým DIY) vše se rapidně degradovalo. Řekl bych, že pokud je OS nahraný na HDD, je SATA kabel nejdůležitější součástí pro dosažení dobré kvality. Další velmi důležitá věc je USB, ze kterého vede výstup z PC do DAC. Nelze použít to na desce. Je nutná karta PCIE, napájená oním interním lineárním PC USB OCXOzdrojem a obsahující ty nejlepší hodiny, co jsou na trhu,ze které je pak USB vyvedeno. Zkoušel jsem tři oscilátory TCXO, OCXO a E180F, v cenové relaci od 3600,- po 12tis. Kč. Na nich velmi záleží.

A naposledy skříň. zvolil jsem Streacom, velmi elegantní skříň i se štěrbinou pro mechaniku, pasivním chlazením procesoru i stabilizátorů zdroje. A vše se tam akorát vejde.

Samozřejmě záleží i na softwaru, jaký je použit OS a player. Všiml jsem si jedné věci. Vyzkoušel jsem mnoho softwaru, ale jakmile použiji MPD (přehrávač ovládaný po síti mobilem nebo tabletrem) kvalita přehávání je mnohem horší. Dokud nebude k dispozici něco jiného, budu PC ovládat přes malý monitor.

Pokud bude mít někdo zájem, mohu nětteré komponenty zajistit a poradit se stavbou.

Hotový PC mám doma a pokud se někdo ohlásí na poslech do Horn Studia, vezu ho zase tam a zpátky, už nemohu poslouchat bez něj :-)

J.D.Zpět nahoru