Projekty a stavebnice

8P sloupové dvoupásmovky

Citlivé sloupové dvoupásmovky

8PfinalPo úspěšném malém EL84 zesilovači, přichází, na přání některých klienů, projekt dvoupásmových sloupových bedýnek, laděných tak, aby si hlavně rozuměly s tímto přístrojem. Někteří nepoužívají EL84 k širokopásmovým reproduktorům, ke kterým byl primárně navržen, a potom může scházet výkon, nebo dokonce tlumení. I když ono ladění zabralo nějaký ten čas i konzultaci s kolegy, výsledek stojí opravdu za to.

Vrchní pásmo pokrývá upravený JBL driver osazený v kruhovém 8' hornu, který dovolí dělící kmitočet dolů až na 1,5kHz. Filtr prvního řádu mu tvoří velmi kvalitní Jantzen Silver Z Cap a je svojí hodnotou a strmostí nastaven tak, aby se 107dB citlivost JBL driveru potkala na 1,5kHz s citlivostí 94dB basového reproduktoru, který má filtr se strmostí druhého řádu.

filtrReprosoustavy jsou 8 ohm, citlivost 94 dB, dělící kmitočet 1,5 kHz, kmitočtový rozsah 25 Hz - 20 kHz -3dB, na takto kompaktní bedny, myslím perfektní výsledek. Jak se to povedlo můžete posoudit sami, já jsem velmi spokojený.

graf

Jednoduchá vyhybka a citlivé reproduktory velmi sluší elektronkovému zesilovači, taktéž i elektrické tlumení výškového a značné mechanické tlumení basového reproduktoru si dobře rozumí s výstupní impedancí EL84. Výšky jsou křišťálově prokreslené a přesné, jak jen mohou znít z lehké titanové membrány JBL, střední pásmo je vyvážené a dobře definované díky nízkému dělícímu kmitočtu a bas je artikulovaný a perfektně těsný díky dobrému tlumení závěsu a většímu obsahu skříně až ke 25Hz.

stavebnicePokud byste měli zájem, mohu nabídnout tento projekt jako stavebnici za 20tis. Kč. V ceně jsou všechny díly potřebné ke zhotovení kompletních reprosoustav včetně nařezaného dřeva (MDF), tlumení, součástí pro vyhybku, reproduktorů, terminálů. Materiál na skříňky je ze surové MDF nařezaný přesně na CNC pile, otvory pro reproduktory jsou frézovány, všechny díly se spojují pomocí kolíků pro vyší pevnost. Montáž je oravdu snadná, vše do sebe přesně zapadá, stačí jen slepit. Pro povrchovou úpravu se mě výborně osvědčila vodou ředitelná barva nanesená jemným molitanovým válečkem, pokud se dobře rozetře, vytvoří texturu tzv. umělé kůže a výsledek je opravdu efektní.

reproChtěl jsem udělat levné, citlivé, dvoupásmové bedýnky vhodné k elektronkovému zesilovači, kde nejvíce vynikne kvalita EL84, který umí zahrát až do 150kHz, je bez kondenzátorových vazeb a proto je velmi rychlý. Tyto bedýnky jsou díky svému tlumení vhodné k elektronkovým zesilovačům, které mají často vysokou výstupní impedanci a mnohé konvenční reproduktory pak nemají "těsný" zvuk.

Citlivost 94dB je dostatečná i s malým výkonem triodového zesilovače lze navodit ve středně velkém pokoji dostatečnou hlasitost. Jestli jste ještě neslyšeli, jak úžasně hraje kompresní driver v hornu až ke 1,5 kHz, zvu vás do Horn Studia k poslechu. Nebudete litovat.


Zpět nahoru